Paljud juuste väljalangemise probleemiga kliendid ei mõista, et neil on juuste kadu.

Meile meeldib üldiselt uskuda, et kliendid tunnevad oma juukseid üsna hästi. Lõppude lõpuks näevad nad neid iga päev. Tundub tõsi, et kliendid tunnevad oma juukseid hästi ja mõistavad kui neil on juuste väljalangemine. Siiski toetavad mitmed uuringud arusaama, et paljud inimesed elanikkonnast ei mõista, et nad on oma juukseid juba mõnda aega kaotanud. Lisaks näitavad uuringud, et kui nad mõistavad, et neil on juuste väljalangemine, kalduvad nad selle raskust pigem alahindama kui ülehindama. See on nii hea õppetund paljudele spetsialistidele, kes näevad juuste väljalangemise all kannatavaid  inimesi ja kes usuvad ekslikult, et nad muretsevad oma juuste üle liialt palju.

2004, British Journal of Dermatology, Biondo ja tema kolleegid 2004. aasta uuringus leidsid, et 44 juuste väljalangemise ootenimekirjas olevast naisest kipuvad pigem alahindama oma juuste väljalangemise raskust, mitte ülehindama.

2005, British Journal of Dermatology Tosti ja kolleegid leidsid Biondo uuringuga sarnaseid tulemusi. Autorid värbasid 629 noort naist, keda intervjueeris koolitatud dermatoloog keskkooli ja ülikooli lõpus. Nendest 629 naisest oli 31 küsitletutest naistüüpi juuste kadu (juuste hõrenemine, teiste sõnadega androgeenne alopeetsia).

Uuringus osalejad viisid läbi erinevaid küsimustikke, milles uuriti muu hulgas nende androgeense alopeetsia raskusastet. Kõigist 31 naisest paluti kirjeldada oma alopeetsiat, valides ühe järgmistest kirjeldustest: „minu peanahk on selgelt nähtav” (12 vastust valisid selle vastuse); “Minu peanahk on veidi nähtav” (12 isikut); ja “mu peanahk ei ole nähtav” (seitse naist). Huvitav on see, et 39% naistest (12 39-st) eitas nende probleemi ja 39% alahindas seda.

  • Järeldus.

Need uuringud on olulised, sest nad annavad teavet, et naised kalduvad enne arsti või spetsialisti nägemist alahindama juuste hõrenemist. Kuigi seda on veel vaja tõestada, pakkusid autorid välja, et juuste väljalangemise eitamist võib pidada enesekaitse mehhanismiks selle probleemi põhjustatud psühholoogilise stressi vastu. See on nii hea õppetund paljudele arstidele, kes näevad juuste väljalangemisega inimesi, uskudes ekslikult, et nad muretsevad oma juuste üle liialt palju ja ületähtsustavad  probleemi.

Viited.

“Androgeense alopeetsia raskusastme alahindamine”. Br J Dermatol. 2005 Jun; 152 (6): 1362-3; autori vastus 1363.

“Naised, kes kannatavad juuste väljalangemist, kalduvad alahindama oma juuste väljalangemise raskust”. Br J Dermatol. 2004 Apr; 150 (4): 750-2.

British Journal of Dermatology -Briti Dermatoloogide Ühingu ametlik ajakiri, avaldab tõenditel põhinevat dermatoloogiat, kliinilisi uuringuid. Kõrgelt mõjuv rahvusvaheline ajakiri, mis avaldab kõrgeima kvaliteediga dermatoloogilisi uuringuid, mis edendavad nahahaiguste mõistmist, juhtimist ja ravi.