Laste juuksehooldus on lihtne ja ei nõua suuri pingutusi. Sind aitavad mõned lihtsad nipid, mida selles artiklis jagame ja mida saad kohe ka rakendada.
Kui tihti peaks lapse pead pesema?
Peapesu all mõistame me seda, et pesemist vajab peanahk, mitte juukseid. Lapse peanahk toodab võrreldes täiskasvanuga igapäevaselt ligi 6 korda vähem rasu. Seega on vajadus lapse pead pesta ka oluliselt väiksem. Veidi sõltub laste juuksehooldus lapse vanusest ja aktiivsusest ja muutub lapse kasvades.
Keskmiselt vajavad laste juuksed pesemist iga 6-9 päeva tagant, imikutel ka 14 päeva tagant. Lastel on üsna tavaline, et nädalas korra on põhjalikum vannipäev või mõnes peres saunapäev, mil pestakse pead ja lõigatakse küüsi.
Lapse pead tuleks pesta vastavalt vajadusele. Esimestel eluaastatel on juuksed lühikesed ning õrnad ja ei vaja lisahoolitsust.
-
- Pesukordade arvu võib suurendada, kui laps käib kuskil trennis või basseinis ujumas.
- Suure hullamise ja jooksmise peale võib pea minna higiseks, sest keha jahutab end higierituse kaudu. Ka siis võib pead loputada mõne korra lisaks.
Millega lapse pead pesta?
Otsest reeglit, millal on õige aeg hakata lapse pead šampooniga pesema, ilmselt polegi. Beebide ja väikelaste pead võib pesta ka lihtsalt veega. Lastel võib kasutada spetsiaalset lastešampooni või nõrka neutraalset „suurte“ šampooni lahust.
-
- Kui teie lapsel on peanahal näiteks psoriaas, dermatiit või (tite-) kõõm, pöörduge parima hoolduse valimiseks arsti, apteekri või spetsialisti poole. Selline peanahk võib vajada erihoolitsust ja lisaks šampoonile ka muude toodete kasutamist.
- Suuremate tüdrukute puhul võiks arvesse võtta juuksetüüpi, kui juuksed on juba pikemaks kasvanud. Nt lokkis juustega tüdrukud võiks kasutada lokkis juustele mõeldud šampooni, kuivade juuste puhul kasutada niisutavat šampooni.
Lastel juuste väljalangemine on minimaalne. Täiskasvanutele tuttav loomulik juuste väljalangemine algab puberteedieas. Seega puudub vajadus kasutada lastel tooteid, mis mõeldud juuste väljalangemise vastu. Suurenenud juuste väljalangemise puhul tuleb pöörduda arsti või spetsialisti poole.
Kuidas kaitsta oma lapse juukseid basseinivees oleva kloori eest?
-
- Enne basseini minemist teha juuksed alati märjaks – vesi täidab juuksed ja see tähendab, et juuksed ei ima endasse niipalju kloorist basseinivett.
- Kanna ujumismütsi – mõnes basseinis on see hügieeni eesmärgil ka kohustuslik.
- Enne basseini minemist loputa juuksed konditsioneeriga – see annab juustele lisakaitse.
- Pese juukseid pärast ujumist alati šampooniga, võimalusel kohe peale basseinist tulemist. Vajadusel niisuta peale pesu juukseid väljaloputatava konditsioneeri või spreipalsamiga.
Kuidas saan lapse juukseid pikemaks kasvatada?
Lapse juuksed kasvavad ühesuguses tempos nagu juuksed tavaliselt kasvavad. Juuste maha ajamine ei mõjuta nende kasvu kiirust. Täiskasvanud kasutavad juuste kasvu kiirendamiseks kosmeetikume, kuid need ei ole mõeldud lastele.
Kas kiilaksajamine paneb juuksed paremini kasvama?
On levinud teadmine, et kui väikesel lapsel juuksed maha lõigata (st kiilaks ajada), siis kasvavd juuksed kiiremini ja muutuvad paksemaks. Tegelikult me lõikame ära juba kasvavate juuste õhukesed otsad. Mida vanemaks saab juuksekarv, seda tugevamaks ta kasvab. Seega kasvavd samad karvad lihtsalt edasi muutudes päev-päevalt tugevamaks. Samuti kasvavd juuksed ikka ühesuguse kiirusega 1-1,5 cm kuus. Kui paksud, kui tihedada ja millist värvi juuksed meile kasvavad, sõltub juba iga inimese personaalsest genotüübist.
Millega lapse juukseid kammida?
Laste juuste kammimiseks sobib pehme kamm või hari, pikemate juuste puhul on heaks abimeheks tänapäeval väga popid ja efektiivsed plastikust tilga kuju meenutavad pusaharjad.
Millal kasutada konditsioneeri?
Konditsioneerid võib jaotada laias laastus kolme rühma:
-
- juustesse jäetavad palsamid (tavaliselt spreipalsamid, aga on ka kreemjaid emulsjoonpalsameid)
- väljaloputatvad konditsioneerid ja palsamid
- juuksemaskid
Taaskord puudub reegel, millal alustada palsami kasutamisega. Küll aga võib neid julgelt kasutada, kui selleks on vajadus. Mõni šampoongi teeb juuksed takusemaks kui teine ja konditsioneeri kasutamine muutub hädavajalikuks.
Spreipalsameid juustest välja ei loputata. Need aitavad vältida pusasid ja teha kammimise hõlpsamaks. Sobivad hästi õhematele juustel, sest ei tee neid raskeks. Spreipalsameid soovitaks kasutada niisketel juustel, kuna nad jaotuvad siis juustesse ühtlasemalt. Kindlasti kammida juuksed, olgu kuivad või niisked, pärast pihustamist läbi, et toode jaotuks veelgi paremini. Spreipalsamit võib juustele pihustada ka enne randa minekut või enne pikka õues olemist päikselisel suvepäeval, et niisutada ja kaitsta juukseid neid kuivatava tuule, merevee ja päikesekiirte eest.
Samuti aitavad spreipalsamid eemaldada juustest staatilist elektrit, mida esineb rohkem talvel või mis võib juustesse tekkida mõnest plastikust kammist.
Paksude ja kuivde juuste puhul võib julgesti kasutada juustesse jäetavat emulsioonpalsamit (need katavad juukseid paremini kui spreipalsamid) või väljaloputatvat palsamit. Tänapäeval on saada juba väga kergeid konditsioneere, mille puhul piisab, kui hoida neid enne maha loputamist juustes ainult 1 minut.
Kuna lapsed oma juukseid ei töötle, siis nende juuksed maski üldiselt ka ei vaja.
-
- Kui peaksid miskil põhjusel kasutama hooldusel õli, nt titekõõma eemaldamiseks, siis õli maha pesemiseks tee pea enne märjaks tegemist šampooniga kokku. Nii saad liigse õli ka kenasti juustest välja.
Millal lõigata lapse juukseid?
Lõigata võiks esimest korda siis, kui juuksed hakkavad last segama, nt lähevad silma või kõrva. Või kui udujuustesse tulevad sagedasti pusad.
Kus lõigata esimest korda lapse juukseid?
Kas lõigata juukseid kodus või juuksuris, on iga vanema enda otsustada. Peamine, et see oleks tore sündmus, millest laps saab positiivse kogemuse edaspidiseks.
Et laps ei kardaks juukselõikust juuksuris, valmista laps ette:
-
- Võta laps endaga juuksurisse kaasa või mine varem vaatama, kuidas ja kus juukseid lõigatakse.
- Esimesel korral varu endale pisut rohkem aega, et juuksur saaks rahulikult seletada, mida ta tegema hakkab.
Täna on taaskord avatud ka 2 spetsiaalselt lastele mõeldud juuksurisalongi Juuksik, mis asuvad Tallinnas.
Mida teha, kui laps lõikab endal ise juukseid?
Pole harvad aga juhud, kui laps lõikab endal ise juukseid või laseb mõnel teise lapsel seda teha. Mida noorem on lõikaja, seda asümmeetrilisem tulemus tavaliselt tuleb. Seda võib ise kodus proovida tasandada või viia laps professionaalse juuksuri juurde. Kui lõigatud osa pole väga suur ja märgatav, siis võib seda peita kasutades selleks klambreid, peapaelu, mütsi vm.
-
- Kui su laps on huvitatud juuste lõikamisest, luba tal selle asemel lõigata nuku juukseid.
- Rääkige oma lapsega erinevate kääride kasutamise võimalustest (nt kunsti ja käsitöö jaoks).
- Kui mõni teine laps lõikab sinu lapse juukseid, pöördu teise lapse vanema poole, et see ei korduks.
- Pidage meeles, et juuksed kasvavad tagasi ehk nagu naljatlemisi võib öelda- juuksed on taastuv loodusvara.
Kuidas eemaldada lapse juustest nätsu.
Nätsu saab eemaldada ilma lapse juukseid lõikamata. Nätsu eemaldamiseks võib kasutada mitut meetodit. Ohutumad viisid on kasutada sooda ja vee segu või taimeõli.
1. Sega pastaks söögisooda ja vesi. Määri see nätsuga juustele. Kui segu on kuivanud, eemalda näts ja vajadusel pese juuksed šampooniga.
2. Kata närimiskumm täielikult õliga ja lase sel mõni minut seista. Seejärel eemalda juustest näts ja pese juuksed šampooniga (esmalt kanna õlisele kohale šampoon ja alles siis pese veega, et õli maha tuleks).
-
- Taimeõli toimib kõige paremini, kui nätsu on ka lapse ripsmetes või kulmudes.
Kuidas eemaldada lapse juustest liimi.
Juustest liimi eemaldamiseks kasuta konditsioneerit ja kitsapiilist kammi. Niisuta juuksed liimiga kaetud alal ja kanna sinna konditsioneeri. Lase konditsioneeril 20 minutit mõjuda, vajadusel kauem, ja püüa kammi abil liim juustest eemaldada.
-
- Kui konditsioneer ei tööta, proovi konditsioneeri asemel kasutada imikuõli. Õli tuleks jätta juustele ka 20 minutiks.
Kasutatud materjal: