Terved juuksed

11.24

Kirjeldus

B 12-vitamiin on unikaalne, sest see on ainus vitamiin, mis sisaldab mineraalainet, so koobaltit. Vitamiin B 12 sünonüümina võib kasutada nimetust kobalamiin. Toidus leidub ka vitamiin B12 -ga analoogseid mitteaktiivseid ühendeid, eelkõige taimset päritolu toiduainetes.

B 12-vitamiini defitsiit võib olla põhjustatud toiduga vähesest B12 vitamiini saamisest (taimetoitlased), maohaigustest, muutustest soole mikroflooras, laiussi nakkusest organismis jm.

Vitamiin on vajalik vere punaliblede arenguks luuüdis ja normaalseks närvitalitluseks.

Vitamiin sisaldub vaid loomsetes toiduainetes, kuid selle imendumist pärsivad liigne alkohol, kohv, suitsetamine, oraalsed kontratseptiivid, lahtistid, atroofiline gastriit ja teised seedetrakti haigused. B12 vitamiini imendumine väheneb sageli vanemas eas.

Vitamiini kroonilisel vaegusel tekib aneemia ja mitmesugused närvikahjustused.

Vitamiin B12 on vesilahustuv vitamiin, mis on vajalik närvirakkude normaalseks aktiivsuseks, DNA replikatsiooniks ja ka meeleolu mõjutava aine SAMe (S-adenosüül-L-metioniin) tootmiseks. Koos foolhappe ja B6 vitamiiniga aitab ta kontrollida homotsüsteiini taset. Homotsüsteiini liiga kõrge tasemega kaasneb insuldi, südamehaiguste ja potentsiaalselt muude haiguste, nagu osteoporoos ja Alzheimeri tõbi, riski suurenemine.

Vitamiini B12 leidub peamiselt loomsetes toiduainetes, näiteks lihas. Seetõttu on taimetoitlastel ja veganitel soovituslik seda juurde võtta. Sageli soovitatakse seda kasutada ka eakatel inimestel, kelle toidulaud ei pruugi väga mitmekülgne olla.

Vitamiin B12 on hädavajalik punavereliblede normaalseks moodustamiseks ja aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele toimimisele. See aitab kaasa ka normaalsele energia metabolismile – protsessidele, mis vabastavad toidust energiat.

Kes võiksid kõrge kontsentratsiooniga vitamiin B12 toidulisandit tarvitada:

taimetoitlased; veganid; inimesed, kellel esineb väsimust ja kurnatust; inimesed, kes soovivad tugevdada enda immuunsüsteemi; vanemaealised.

Päevane annus 1 tablett päevas koos toiduga või vastavalt apteekri või arsti soovitusele. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. 1 tablett – 1000mcg, 40 000*%NRV  – % päevasest võrdluskogusest täiskasvanutel

Sobib taimetoitlastele ja veganitele.

Koostisosadeks:happesuse regulaator dikaltsiumfosfaat, mahuaine tselluloos, paakumisvastased ained ränidioksiid ja magneesiumstearaat, glaseeraine hüdroksüpropüülmetüültselluloos, niiskusesäilitaja glütserool, emulgaator stearhape, vitamiin B12 (metüülkobalamiin).

Toode ei sisalda nisu, gluteen ja gluteeni sisaldavaid ühendeid, oder, soja, muna, piim (ja piimaproduktid), laktoos, pähklid, sulfiteid, seller, kala, koorikloom, pärm.

Mitte tarvitada raseduse ja rinnaga toitmise ajal. Hoida lastele kättesaamatus kohas!

Toidulisand ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku eluviisi. Säilitada toatemperatuuril, kuivas.

B12-vitamiini puuduse tunnused võivad ilmneda alles 5–6 aasta pärast. Puudujääk võib esineda ebapiisava imendumise puhul ja taimetoitlastel. B12-vitamiini toodetakse mingil määral ka organismi mikrofloora poolt, selle omastumine organismis on küsitav. Samuti on teada vetikatest tehtud spirulina, mis sisaldab B12-vitamiini erinevaid vorme, mis kahjuks ei ole organismis aktiivsed. Taimetoitlased kes ei tarbi üldse loomse päritoluga toite, vajavad seetõttu B12-vitamiini toidulisandina. Mõned taimepõhised piimaasendajad (nt sojajook, kaerajook ja riisijook) võivad olla B12-vitamiiniga rikastatud ning olla seetõttu veganite menüüs olulisteks B12-vitamiini allikateks. B12-vitamiini puuduse kliinilised sümptomid kujunevad üldiselt välja alles pärast mitmeid aastaid kestnud puudulikku toitumuslikku tarbimist või vähenenud imendumist. B12-vitamiini piisav saamine on äärmiselt oluline normaalseks vereloomeks ja neuroloogiliseks talitluseks. Vitamiini puudus toob seljaaju, aju ning optilise ja perifeersete närvide mandumise tõttu kaasa makrotsüütilise, megaloblastilise aneemia ja/või neuroloogilised sümptomid.

 

 

Lisainfo

Suurus

Ostukorv
Registreeru meie kliendiks