Peatäid on väikesed kuuejalgsed putukad, kes toituvad inimverest. Täi on kuskil seesamiseemne suurune. Täi munasid nimetatakse tingudeks. Täid kinnitavad oma munad peanaha lähedale juustele ja need on justkui liimitud juuksekarva külge. Rohkem esineb täisid lastel, kes käivad päevahoius, lasteaias või eelkoolis. Sellises eas lapsed mängivad tihti väga lähedalt koos ja jagavad omavahel kammi, salli ja mütsi. Lapsevanemad kelle lapsel on täid, on potensiaalne oht saada samuti täid. Kõige suurema tõenäosusega saadakse täid teise inimesega peadpidi koos olles, mis võimaldab täil minna ühe inimese juustest teise inimese juustesse. Ka jagatud juuksehari või kamm, sall, müts võib levitada täisid. Täid võivad lühikest aega elada edasi veel ka rõivastel või muudel esemetel.

Täid ei saa hüpata ega lennata teise inimese peale:) Täid võivad olla pruuni, valget või tumehalli värvi. Kõige sagedamini pesitsevad nad kukla, kaela ja kõrva piirkonnas. Täimunad(tingud) on ümmarguse või ovaalse kujuga mis on liimitud peanaha lähedale karvale ja teda on üsna raske karva küljest lahti saada.

Pildil 1 Koorumata täimuna. Pilt 2 Täimuna peale vastse koorumist. Pildid on tehtud mikrokaameraga 200x suurenduse juures.

Sümptomid

Paljudele lastele ei tekita täide olemasolu mingeid ebameeldivusi. Ainus sümptom, mis alguses esineb on peanahasügelus, mis võib hakata nädal või kuu pärast seda kui täid on pähe tekkinud. Sügelus on tingitud allergilisest reaktsioonist täi hammustusele ja tema süljele. Tugev sügamine võib viia paljude kriimustusteni ja halvemal juhul tekitada haavandeid. Kindlasti otsida arsti abi kui nahk muutub punaseks, läheb tursesse ja lümfisõlmed kaelal lähevad valusaks. Need võivad olla naha infektsiooni tunnused.

Diagnoosimine

Vaadake lapse pea üle, eriti kukla, kaela ja kõrvatagune juustega kaetud piirkond. Täide olemasolu oletatakse peanaha lähedal olevate tingude järgi, kuna täisid ennast vahel ei märka. Kas inimesel on täid, seda näitab ikkagi see, kas leitakse täisid. Diagnoos tuleb panna ikkagi elavate ja ringi liikuvate täide järgi. Samuti oluline fakt on see, et täi kinnitab muna peanaha lähedale juuksekarvale. Vastsed kooruvad munast nädala pärast. Seega munad, mis asuvad peanahast kaugemal kui 1cm on peaaegu alati tühjad. Võibolla on tegemist ka täismunadega aga sellisel juhul on vastne juba surnud. Ainult munade olemasolu ei kinnita, et inimene on nakatunud täidega. Mikroskoobi abil on näha kas munades leidub elusaid vastseid.

Test

Võta hästi tihedate piidega kamm, kui sul just pole kodus spetsiaalset täikammi juba ja suur  valge paberileht. Kammi juukseid pea alaspidi põhjalikult paberi kohal läbi ja alga kammimist juuksejuure juurest kuni otsteni. Peale kammimist silmitse paberit ja vaata kas sa näed seal midagi.

Peatäid ei lähe ära iseenesest. Kui lapsel on täid teavitage lapse mängukaaslaste vanemaid, et nemadki kontrolliksid oma laste päid. Samuti vajadusel ka teada anda lasteaeda, kooli, et ka teisi lapsi seal kontrollitaks. Uurida tuleb ka sama perekonna inimesi kellega laps koos elab või on kokku puutunud.

Ravi

Ravida tuleks kõiki kel on elus täid või täimunad. Kõiki kel on tingud, mis on peanahale lähemal kui 1cm. Ravi tehakse spetsiaalse täitõrjevahendiga, millel on juures  kasutus õpetus. Ravimit küsi apteegist. Mõned täid võivad vastumürgi suhtes olla resistentsed. Igaljuhul jälgige ravimi juhendeid ja ärge tehke tihedamini protseduuri kui ette nähtud.

Ravi teine tähtis komponent on täikamm. See kamm on piisavalt tihedate piidega, et tõmmata välja täid kui ka tingud juustest. Ravi protseduuri juures on tähtis ka regulaarne niiskete juuste kammimine. Sellist kammi kasutasid ka juba vanad Egiplased, nende haudadest on leitud sarnaseid kamme. Ravis kasuta ravimit ja kammi. Ainult kammimine tulemust ei too.

Kuigi täid ei ela kaua eemal inimesest, tuleks pesta kõik riided kuuma veega, mida on kantud 48h enne täide avastamist. Ka voodipesu jne. Pehme mööbli ja vaibad võiks puhastada tolmuimejaga. Esemed mida veega pesta ei saa, aseta kaheks päevaks suletud kilekotti või vaakumkotti. Just nii kaua võib täi veel elada ja siis ta sureb. Kui lapsel on oma lemmik pehme mänguasi, siis aseta see kilekotti kaheks päevaks või kuumakappi 30 minutiks ja see hävitab kõik elusolendid.

Mis veel?

Täid ei ole halva hügieeni tunnus, praktiliselt igaüks võib nakatuda täidest kui selleks on kõik tingimused täidetud, millest varem rääkisime.

Täid võivad elada vee all kuni 6h nii, et ka ujuvad lapsed on ohus. Pärast ravi võivad jääda surnud tingud pähe veel mõneks ajaks.

Hea materjal lastevanematele. Minu lapsel on täid.